TCMB’den enflasyonda gıda ve hizmet vurgusu

Şubat ayında enflasyon piyasa beklentilerinin üzerinde gelirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde özellikle hizmet grubuna dikkat çekti.

Değerlendirmede yıllık enflasyonun, hizmet sektöründe belirgin olmak üzere, tüm ana gruplarda yükseldiği ifade edildi.

TCMB aylık bazda ise gıda ve hizmet grupları fiyat artışlarının öne çıktığını söyledi.

Gıda grubunun aylık fiyat artışının genele yayılarak güçlendiğini, doğrudan etkilerinin yanı sıra yemek hizmetleri kanalıyla dolaylı olarak da manşet enflasyonu olumsuz etkilemeye devam ettiğini belirten TCMB enerji grubu aylık fiyat artışının ana belirleyicisinin ise Kızıldeniz’deki jeopolitik gelişmelerle yükselen petrol fiyatları ile Türk lirasının seyrini takiben akaryakıt kalemi olduğunu söyledi.

Ücret ayarlamalarının ve geriye doğru endeksleme eğiliminin devam eden yansımalarıyla hizmet grubunda genele yayılan fiyat artışlarının da sürdüğünü ifade eden TCMB aylık hizmet enflasyonunun bir önceki aya kıyasla önemli ölçüde zayıflamakla birlikte yüksek seyrettiğini belirtti.

TCMB’nin değerlendirmesine göre hizmet grubunda, kira ve lokanta-otel fiyatlarında güçlü aylık artış eğilimi devam ederken, bu dönemde eğitim ve haberleşme hizmetleri de fiyat artışları ile dikkat çekti.

Değerlendirmede temel mal grubu aylık enflasyonunun Şubat ayında zayıfladığı, finansal koşullara duyarlılığı yüksek olan dayanıklı mallar başta olmak üzere bu grupta fiyatların ılımlı bir şekilde yükseldiği belirtildi.

TCMB değerlendirmesine göre, ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, enerji dışında kalan gruplarda aylık enflasyonun yüksek seyrettiği gözlendi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x