10 milyar dolarlık fon girişi

TÜRKİYE’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesi ve ardından gelen F-16 satışıyla ilgili adımlar sonrası, ‘Türkiye- ABD ilişkilerinde önemli bir eşik aşıldı’ yorumları yapılmıştı. Bu durumun iki ülke arasındaki ticareti artırması ve ABD’li yatırımcılarda Türkiye iştahını yükseltmesi bekleniyordu.

Dün gazetecilerle bir araya gelen Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanı Murat Özyeğin, son dönemde yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik artan ilgisinin fon girişlerine de yansıdığı bilgisini verdi. “Türkiye’ye bir fon girişi var. Bu, Merkez Bankası rezervlerinden de görünüyor” diyen Özyeğin, “Benim hesabıma göre, sadece bankalar 3 milyar dolarlık sermaye benzeri kredi aldı. Reel sektör de yılbaşından bu yana en az 3 milyar aldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın cinsinden 2030 vadeli tahvilinde ihraç tutarı 2 milyar Euro olmuştu. Hesaplarımıza göre, 1.5-2 milyar dolarlık daha bir giriş oldu. Yani Türkiye’ye sadece yılbaşından bu yana toplamda 10 milyar dolarlık fon girişi oldu” diye konuştu.

‘İLİŞKİLER ÇOK DAHA YAKIN’

Türkiye’nin ekonomik istikrar anlamında çok yol aldığını, son genel seçimler öncesi 800’e yaklaşan kredi risk priminin (CDS) 300’lü seviyelere gerilediğini ve sürdürülebilir bir para politikası izlendiğini kaydeden Özyeğin, “Öngörülebilirliğimizin azalmasından kaynaklı yatırım alamamamız, tüm artılarımızı gölgeliyordu. Ancak doğru adımların atıldığı bir noktadayız. Ülkemizin öngörülebilirliği artıyor, artacak. Tabii, kolay olmayan da bir süreç ama halihazırdaki politikaların uygulanabilir olup olmadığıyla ilgili hiçbir sorun yok” dedi. Özyeğin, “Yurt dışı paydaşlarla çok daha yakın bir ilişki söz konusu” diye konuştu.

SWAP TALEBİ MASADA

Özyeğin, yabancıların Türkiye’ye gelmesinde swap kanallarının açılmasının önemine de değindi. “Bizim bu konuda bir görüş bildirmemiz sağlıklı değil. Ancak yabancıların böyle bir talebi var” diyen Murat Özyeğin, “Finans dünyasıyla ekonomi yönetimimizi bir araya getirdiğimiz ortamlarda bu konunun bahsi geçiyor. TAİK olarak ekonomi yönetimimizi doğru kişilerle bir araya getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

1 TRİLYON DOLARLIK MASA

TAİK, Amerikalı fon yöneticileri ve kredi derecelendirme kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i 22 Nisan’da New York’ta bir araya getirecek. Bu toplantıya katılacak yabancı fonların toplam değerinin 1 trilyon dolar büyüklüğünde olduğu belirtildi.

BM Genel Kurulu haftası kapsamında yılın son Türkiye Yatırım Konferansı, 23-24 Eylül’de düzenlenecek. TAİK burada Şimşek ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile ABD’li fon ve portföy yöneticilerini; Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de ABD’nin önde gelen iş insanları ve Fortune 100 yöneticilerini bir araya getirecek.
ABD Ticaret Bakanlığı’nın ticaret heyeti organizasyonu olan ‘Trade Winds’ ise, tarihinde ilk defa bir şehirde ikinci kez İstanbul’da 13-15 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x